Objednávky

Založení výrobní objednávky a postupu

Pokud máte ERP nebo nějaký jiný systém pro řízení výrobních objednávek, nebudete objednávky zakládat ručně. Přesto zde postup zakládání popíšeme, kvůli vysvětlení pojmů a principů. Ve webovém rozhraní TracePRO klikněte v hlavičce na Výrobní objednávky, a posléze dole na tlačítko Nová položka. Tím vyvoláte formulář pro založení výrobní objednávky.

100002010000047E000001E856ACF0075E0FCE8E_png

Položka je ID výrobku, které tato objednávka vyrobí. Označení v ERP je identifikátor z Vašeho systému řízení objednávek. Založená objednávka bude nová. Než se na ni začne odvádět práce, musíte ji převést do stavu aktivní. Hotové objednávce změníte stav na Dokončeno. Množství je nepovinné, a je zde jen pro informaci. Příznak Povolena jakákoliv operace má vliv na to, jak se pracuje s postupem. Postup si vytvoříme v následujícím kroku po uložení. Vidíte, že když objednávku uložíte, její postup je prádzný. Znovu klikněte na Editovat.

10000201000004F0000003C64030B036BCC70273_png

Kliknutím na Nová položka dole vytvoříte novou položku v postupu, neboli operaci. Přidejte jich několik s čísly 10, 20, 30, … např.takto:

1000020100000487000001D64BE648A9CCF153E7_png

Zde je na místě vysvětlit, jak TracePRO pracuje s postupem. Postup je posloupnost operací, které se provádějí na každém vyráběném díle, ale postup také může obsahovat operace, které se nedělají přímo na tom díle, ale které s výrobou dílu nějak souvisí. Např. tvarování a stříhání vývodových součástek. Obecně vzato, operace se provádějí v tom pořadí, v jakém jsou očíslovány. Výchozí chování je takové, že TracePRO při záznamu operace kontroluje, že všechny předchozí operace byly na tom díle odvedeny. Pokud nebyly, nelze operaci odvést. Toto chování se dá ovlivnit pomocí příznaků operace:

  • Nemusí být načtená: Ikdyž tato operace není načtená, neblokuje následující operace.

  • Nekontrolovat předchozí operace: Při odvádění této operace se nebere ohled na to, zda jsou předchozí operace na tom díle odvedené.

Tím pádem lze označit operace, které není třeba vůbec načítat, nebo naopak označit operace, které předchozí operace nekontrolují. Dobrým kandidátem na operace, které nekontrolují předchozí operace, jsou operace odváděné pomocí automatických klientů. Tam probíhá odvádění bez obsluhy, a nechceme zastavit práci kvůli chybnému odvádění na předchozích operacích.

Kandidátem na nenačítané operace je např. již zmiňované tvarování a stříhání vývodových součástek.

Zde také přichází v úvahu příznak výrobní objednávky: Povolena jakákoliv operace. Výchozí chování TracePRO je takové, že umožňuje zaznamenat pouze ty operace, které jsou v postupu, přičemž se kontroluje, že odpovídá číslo operace a číslo úkonu. Pokud je nastaven příznak Povolena jakákoliv operace, přijme TracePRO jakoukoliv kombinaci operace/úkon bez ohledu na to, zda je tato kombinace v postupu. Od toho se také odvíjí dva možné scénáře práce s postupy:

  1. Postup se přesně nadefinuje a přesně dodržuje. V tom případě se také kontroluje posloupnost operací a TracePRO nedovolí zaznamenat žádnou operaci „mimo“. Slouží samozřejmně k záznamu toho, co se na vyráběném díle dělo,

  2. TracePRO postup vůbec nezná, čísla operací a úkonů přicházejí z klientů. TracePRO přijme všechny operace, nekontroluje žádné závislosti, slouží k zaznamenání toho, co se na vyráběném díle dělo, ale ne ke kontrole posloupnosti operací. Tohle je vhodné např. na automatických linkách. Každé zařízení má přiřazeno své číslo operace a úkonu, a po zpracování dílu pošle informaci o provedené operaci do TracePRO. V tomto případě ale není možné použít výstupy z TracePRO pro odvádění práce do ERP.

Parametry operací

Každá operace může mít u sebe nějaké parametry, což jsou dvojice (JMÉNO, HODNOTA). Tyto parametry jsou k dispozici klientům a slouží k modifikaci jejich chování. U jedné operace může být i více parametrů stejného jména. Běžně se parametry získávají automatickým importem z ERP.

Následující parametry TracePRO běžně zná a používá:

  • first_piece_check - je li přítomen, měla by se provádět kontrola prvního kusu.

  • program - jméno programu použitého na této operaci.

  • tm_... - časy výroby z ERP systému.

    • tm_operator - čas, který na provedení operace na 1ks stráví operátor.

    • tm_machine - čas stroje potřebný na výrobu 1ks.

    • tm_prep_operator - čas přípravy pro operátora na celou výrobní objednávku.

    • tm_prep_machine - čas přípravy pro stroj na celou výrobní objednávku.

    • tm_end_operator - ukončovací čas operátora pro objednávku.

    • tm_end_machine - ukončovací čas stroje pro objednávku.

  • AUTOCREATE_ITEM - pokud je nastaveno, tak lze jednotku vytvořit načtením barkódu

  • CUSTOMER - jméno zákazníka - jen pro informaci.

  • CAT1 - hodnota v první kategorii, hodí se např. k určení, zda je to vzorková, normální nebo sériová objednávka (SAMPLE, NORMAL, SERIAL).

  • BOX_SIZE - počet ks. v krabici - může být použit případným balícím programem.